Vakcíny pro Himálaj - Výzva Vládě ČR

Kontaktujte autora petice

Vyjádření k usnesení Vlády ČR 843/21 o darování přebytečných očkovacích látek

2021-08-04 14:31:57

 

Vítáme usnesení 843/21, kterým Vláda ČR rozhodla o poskytnutí přebytečných vakcín zemím mimo EU a částečně tím vyhověla naší výzvě k Poskytnutí přebytečných vakcín AstraZeneca Nepálu a Bhútánu z 9. 6. 2021.

 

Se znepokojením ovšem reflektujeme zprávy zveřejněné na stránkách vlády, ze kterých vyplývá, že vláda neplánuje vakcíny darovat mimo jiné Nepálu. 

 

Nepál dlouhodobě patří mezi pandemií silně postižené země. Jen 13 % ze třiceti milionů obvytel dosud održelo aspoň jednu dávku vakcíny proti onemocnění Covid-19 a jenom 6 % obyvatel obdrželo obě dávky. Hlavním důvodem slabé pročkovanosti je nedostatek vakcín. Od poloviny července země opět zažívá nárůst denních záchytů nakažených virem Sars-Cov-2, což vyvolává obavy z nástupu další epidemické vlny. Některé nemocnice v Nepálu opět hlásí plně obsazené lůžkové kapacity. 

 

Nepálské Ministerstvo zdravotnictví a obyvatelstva o darování vakcín Vládu ČR oficiálně požádalo jako jedna z prvních zemí už 15. června 2021. Podle informací poskytnutých Českému rozhlasu Ministerstvem zahraničí byl dar Nepálu ještě 9. 7. 2021 zvažován.

 

Nerozumíme důvodům, proč Nepál vypadl ze seznamu zemí, kterým má být přes mezinárodní solidární mechanismus COVAX vakcína darována. Nevyhověním žádosti o vakcíny dává Vláda ČR Nepálu negativní diplomatický signál, který je, vzhledem k bezproblémovým vztahům mezi oběma zeměmi, obtížně vysvětlitelný. 

 

Mrzí nás také, že Vláda ČR se rozhodla nevyslyšet stovky českých občanů a veřejně známých osobností, kteří se přihlásili k naší výzvě a kteří chtěli, aby Nepál byl jednou ze zemí, která české přebytky vakcín dostane.

 

Zároveň bychom rádi reagovali na oznámení záměru darovat vakcíny do Bhútánu. Rozhodnutí v tomto případě bohužel přišlo pozdě. V době, kdy jsme Vládě ČR posílali naší výzvu, tak Bhútán vakcíny poptával po celém světě. V průběhu července však obdržel darem vakcíny z USA, Dánska, Chorvatska, Bulharska a Číny a v současné době má očkovacích látek přebytek. Upotřebil by jedině vakcíny Pfizer a Moderna pro děti, těch se však český dar netýká. Jsme rádi, že se Bhútánu podařilo kritickou situaci s nedostatkem vakcín vyřešit. Mrzí nás ovšem, že Česká Republika k řešení z časových důvodů nepřispěla.

 

Z důvodů vysvětlených výše vyzýváme Vládu ČR, aby zvážila opět zařadit Nepál mezi země, kam budou přes systém COVAX směřovat české vakcíny. Jako jedna z možností se nabízí například věnovat Nepálu vakcíny původně plánované pro Bhútán.

 

Michal Thoma, fotograf a publicista

Věra Exnerová, vedoucí mise Člověka v tísni v Nepálu

Jan Trávníček, horolezec


Michal ThomaSdílet tuto petici

Pomozte této petici získat víc podpisů.

Jak petici propagovat?

  • Sdílejte petici na své facebookové zdi a ve skupinách souvisejících s tématem vaší petice.
  • Spojte se s přáteli
    1. Napište zprávu s vysvětlením, proč jste tuto petici podepsali. Lidé ji totiž podepíší spíše, když budou chápat, o jak důležité téma se jedná.
    2. Zkopírujte adresu webových stránek této petice a vložte si ji do vlastní zprávy.
    3. Pošlete zprávu přes e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...