Petice proti kácení javoru stříbrného ‒ Praha 1, u Karlových lázní

Kontaktujte autora petice

ZVÍTĚZILI JSME: Javor stříbrný bude na svém místě dále růst!

2021-04-26 13:07:08

Dobrý den.

Máme pro Vás dobrou zprávu. Váš podpis pod petici proti kácení zafungoval, javor zůstane růst na svém místě!

To je obrovské vítězství občanů, kteří ukázali, že, když se spojí, mohou společně změnit i to, co už bylo dávno rozhodnuto. Velký tlak Vás a mnoha dalších lidí i institucí dovedl starostu Prahy 1, aby změnil plán, ušetřil javor stříbrný a pozměnil projekt. Trvalo to necelé dva měsíce a můžeme slavit vítězství.

175853097_4221243794555075_7970661144965545540_n.jpg
(foto: Martin Mádl)

Vybíráme, jak o úspěchu napsala média:

Jak to celé proběhlo? Na samém začátku zájmu o zachování javoru byla právě tato petice. Uspořádali jsme první setkání, přidali se další podporovatelé, psali jsme všichni starostovi, primátorovi i dalším politikům, proběhly happeningy, recitace i koncerty, přidávaly se osobnosti z kultury, proběhlo mimořádné zastupitelstvo, kde se ani po osmi hodinách nedošlo k žádnému nadějnému závěru. V nejvíce kritické chvíli se objevil holub hřivnáč, který získal drahocené dny úředně potvrzeného odkladu kácení. Ale ještě předminulý pátek byla situace tak chmurná, že si někteří začali shánět informace, jak nejlépe obsadit strom a vlastním tělem tak zabránit kácení. Dělo se toho mnoho a i když se snadno na lecjaký podíl na úsilí zapomene, každý kamínek do mozaiky společného úsilí je důležitý. Hlavně jsme nikdo nepolevili. Nakonec rozum i cit zvítězily a javor zůstane stát.

Díky podpoře lidí z tvůrčí skupiny Remízek měl javor nejen zajištěn podporu online streamu z nejrůznějších akcí, ale celý vývoj kauzy je i natočen. Videa najdete na jejich facebookových stránkách, kde i píší o tom, jak se Javor Stříbrný na Praze 1 stal součástí Remízku. A nadále se chtějí zasazovat za zeleň v Praze i jinde v Česku.

Děkujeme, spolu můžem měnit svět!


Petr Kučera, člen Zastupitelstva MČ Praha 1, Zelená pro Jedničku

Petici projedná 22. dubna zastupitelstvo hlavního města Prahy

2021-04-21 08:54:52

Milé příznivkyně a příznivci javoru stříbrného,


javor stále stojí a dějí se kolem něho věci, a to hlavně kvůli Vaší podpoře. Díky za ni!

Petici teď projedná zastupitelstvo hlavního města Prahy, když Praha 1 ji odmítla vzít na vědomí. Podrobněji o tom níže.

 • Ve čtvrtek 22. dubna od 18:00 projedná petici zastupitelstvo hlavního města Prahy. Jednání budete moci sledovat v online přenosu na stránkách praha.eu, nebo můžete přijít podpořit osobně, třeba i s transparentem, na Mariánské náměstí 2 a případně i vystoupit v diskuzi (je potřeba se přihlásit do 18:00 v jednacím sále). Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/455871242157455

  A 22. duben je Dnem Země!

 

 • Už dnes ve středu 21. dubna se uskuteční menší setkání přímo u javoru na Smetanově nábřeží, přinést je možné své kresby stromu, vzkazy politikům, výzdobu, květiny či sazenice a místo symbolicky zvelebit už nyní. Podrobnosti na události: https://www.facebook.com/events/1361153960931135

 

 • Už v pondělí 19. dubna vzala petici na vědomí rada hlavního města Prahy a apelovala na Prahu 1, aby nekácela. Rozruch vzbudilo, že primátor odmítl do věci aktivně vstoupit a rovnou Praze 1 kácení znemožnit, ačkoli pak na Facebooku psal, jako by tak učinil. Píše o tom třeba Blesk a další média.

 

 • Praha 1 pod tlakem skutečně začala zvažovat variantu rekonstrukce projektu se zachováním javoru. Nicméně nemáme v tuto chvíli od Prahy 1 žádné vyjádření, že se tak skutečně stane. Javor je zatím po pátečním excesu, kdy bagry začly rýpat v kořenovém systému stromu, ohrazený od zbytku stavby.
  176322509_6322293481129349_2515421586056582528_n1.jpg

 


"Náš" javor se mezitím chystá ke květu a ukazuje, že příchod jara už nic nezadrží.
176110043_4210444782301643_8149145986903490669_n1.jpg

(foto: Martin Mádl)


Přeji Vám za petiční výbor krásné jarní dny,

Petr Kučera


Petr Kučera, člen Zastupitelstva MČ Praha 1, Zelená pro Jedničku

Javor se stále drží, chrání ho holub hřivnáč

2021-03-30 12:46:36

Milé podporovatelky a milí podporovatelé petice proti kácení javoru stříbrného,

děje se toho mnoho a rád bych Vás informoval alespoň o tom nejdůležitějším.

 • V prvé řadě javor stále stojí a to i díky Vám, kdo podepsali petici, která má už přes 3 600 podpisů. Také díky těm, kdo píší starostovi Prahy 1, primátorovi a další zodpovědným, kdo by mohli pomoci zvrátit rozhodnutí Prahy 1 kácet, jakmile to bude možné.
 • Česká inspekce životního prostředí zakázala bezprostřední kácení javoru stříbrného, protože na něm hnízdí holubové hřivnáči. Zákaz platí však jen do té doby, než holub dohnízdí. Proti tomu podala Praha 1 odpor. Inspekce také na podnět občanů podala podnět na zrušení povolení ke kácení. Vývoj těchto úředních řízení dále sledujeme.
 • V pátek proběhlo mimořádné zastupitelstvo s jediným tématem, zachovat javor stříbrný. Koalice starosty Hejmy však celou věc zkomplikovala, když včlenila na program nový bod týkající se úprav Smetanova nábřeží jako celku, které chystá hlavní město, a sloučila rozpravu o javoru i o nábřeží. Na jedné straně se tak vedení městské části schovávalo za plány hlavního města, na druhou stranu nebyla ochotna detailněji představit své vlastní plány, které kromě vykácení a vydláždění trojúhelníkového parku a zprůchodnění podchodu k řece (čapadla) týkají vybudování soustavy lávek na řece s kotvištěm a vyhlídkovou restaurací. Na jednání dorazilo asi čtyřicet občanů z Prahy 1 i z okolních městských částí, kteří vystoupili se svými příspěvky o důležitosti stromů v ulicích města, o potřebě přistupovat k nim jako k živým bytostem a s pochybami o budovatelském nadšení kácet a dláždit. S postupujícím jednáním byla diskuze více emoční, když byl starosta Hejma opakovaně usvědčován ze lží ve výrocích o zdraví stromu nebo o ve skutečnosti neexistujícím zapojování občanů. Ve finálním hlasování dokonce vedení městské části odmítlo vzít na vědomí tuto petici, což považujeme za ... velmi neobvyklé. Naopak i přes hlasitý odpor opozičních zastupitelů a občanů si vedení radnice odhlasovalo pokračovat v kácení i stavebích pracích.
 • Napsali jsme otevřený dopis primátorovi Hřibovi, aby se neváhal do celé věci vložit. Vyzvali jsme k odvolání souhlasu hlavního města s realizací projektu podchodu pod nábřežím, kvůli kterému má padnout javor stříbrný, a to alespoň do té doby, než bude nalezena cesta k zachování dotyčného stromu. Zároveň jsme požádali o zařazení projednání této petice na program zastupitelstva hlavního města.
 • Na facebooku vznikla samostatná stránka Zachraň javor - https://www.facebook.com/Zachra%C5%88-javor-101125412077290 , probíhají umělecká setkání u stromu, po koncertu přenášeném online se dnes koná setkání s přednesem básní a možností vystoupení pro kolemjdoucí, samozřejmostí je online přenos. Podrobněji na https://www.facebook.com/events/466106941105081
 • Dnes byla pokácena menší lípa na prostranství. Byla menší a vyrostla jako náletový strom, nicméně i tak je jí škoda. Fotografie najdete na https://www.facebook.com/groups/prahacislo1/permalink/2893762500907242/

Přejeme Vám krásné jarní dny a stále sbíráme podpisy pod petici. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Za petiční výbor,

Petr Kučera


Petr Kučera, člen Zastupitelstva MČ Praha 1, Zelená pro Jedničku

Petice proti kácení javoru stříbrného - kácení pozastaveno, starostu zveme na kus řeči

2021-03-17 09:02:00

Milé příznivkyně, milí příznivci javoru stříbrného u Karlových lázní,

v prvé řadě Vám chci poděkovat za podporu. Dík patří těm všem, kdo neváhali přijít v pátek v 8 ráno, všem, kdo zůstali doma a šířili petici svým sousedům i známým, i všem, kdo věnovali dobrou myšlenku a vůbec jakkoli napomohli. (média o věci široce informovala, vznikla i reportáž)

V pátek se podařilo zdržet kácení letitého javoru o 14 dní. Pomohli tomu výrazně radní hlavního města Prahy, kteří si věc vzali za svou, Jan Čižinský, Petr Hlubuček, primátor Zdeněk Hřib a další. O javoru se má na radě hlavního města Praha znovu rozhodovat 25. března. Praha totiž rozhoduje o vybudování toho tunýlku na obrázku níže, prostor pod vozovkou není majetkem Prahy 1, ale přímo hlavního města. Plán na tunýlek ovšem přímo koliduje s javorem.

Mezitím ale bagrování v parku pokračuje a monitorují ho místní občané.

Třetina zastupitelů požádala starostu Hejmu o svolání mimořádného zastupitelstva za zachování javoru. Bude svoláno do 15 dnů, přislíbil Hejma. Zde budou starostovi předány i Vaše podpisy pod petici.

Zastupitelé Zelené pro Jedničku, Pirátů a Praha 1 sobě společně pozvali starostu Petra Hejmu (STAN) a radního pro zeleň Richarda Bureše (ODS) na kus řeči ve čtvrtek 18. března 2021 v 8:30 přímo ke stromu. Chceme, aby všem na místě vysvětlili své plány a ukázali, jak zajistili, aby kořeny javoru stříbrného nebyly bagrováním narušeny. 

bagrovani_parku_javor_stribrny_by_prahazdarma.cz_.jpg

S přáním dobrého zdraví Vám i stromům,

za petiční výbor,

Petr Kučera


Petr Kučera, člen Zastupitelstva MČ Praha 1, Zelená pro Jedničku

Petice proti kácení javoru stříbrného - aktuální zprávy

2021-03-11 17:48:59

Vážené podporovatelky, vážení podporovatelé petice proti kácení javoru stříbrného ‒ Praha 1, u Karlových lázní,

děkujeme Vám za Vaši podporu a přinášíme aktuální informace.

 1. Překonali jsme hranici 1 100 podpisů! Děkujeme!
 2. Během týdne jsme zjistili, že kácení javoru se velmi přiblížilo. V pátek 12. 3., tedy zítra, má být postaveno zařízení stavby a kácení má proběhnout snad v pondělí 15. 3. (data jsou jen orientační)
 3. V reakci na toto zjištění jsme svolali protestní shromáždění za zachování javoru stříbrného - už zítra, v pátek 12. 3. v 8:00 přímo na místě.
 4. Spolu s opozičními zastupiteli sbíráme podpisy pro závaznou žádost starostovi Petru Hejmovi o svolání mimořádné schůze zastupitelstva, které projedná zachování javoru stříbrného. Zde bychom rádi předložili tuto petici. Do té doby žádáme pozastavit kácení.

Co ještě můžeme dělat:

 • Napsat starostovi Petrovi Hejmovi, co má celou věc na starost, aby kácení zastavil - email: petr.hejma@praha1.cz, SMS: 602106107 nebo 724792001
 • Napsat jeho stranickému kolegovi Petru Hlubučkovi, který ma na starost životní prostředí na hlavním městě a který může Petru Hejmovi říct, aby své rozhodnutí zvážil: petr.hlubucek@praha.eu
 • Poprosit své známe o podporu petice.

Za petiční výbor Vás zdraví,
Petr Kučera


Petr Kučera, člen Zastupitelstva MČ Praha 1, Zelená pro JedničkuSdílet tuto petici

Pomozte této petici získat víc podpisů.

Jak petici propagovat?

 • Sdílejte petici na své facebookové zdi a ve skupinách souvisejících s tématem vaší petice.
 • Spojte se s přáteli
  1. Napište zprávu s vysvětlením, proč jste tuto petici podepsali. Lidé ji totiž podepíší spíše, když budou chápat, o jak důležité téma se jedná.
  2. Zkopírujte adresu webových stránek této petice a vložte si ji do vlastní zprávy.
  3. Pošlete zprávu přes e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.