Zachování řádné ochrany archeologického dědictví ČR - výzva k přehodnocení navrhovaných úprav zákona o státní památkové péči č. 20/1987 Sb.
Komentáře
#1
Tohle nesmí projít!Libor Janíček (Plzeň, 2026-03-20)
#8
...památky je nutné zachovat pro budoucí generace a nezapomínatMartin Suchánek (Praha, 2026-03-20)
#11
....prostě podepisujiIveta Hlaváčová (Praha, 2026-03-20)
#12
Protože chci zachránit archeologické nálezyStanislav Vlcek (Plzen, 2026-03-20)
#16
Tohle zničí českou záchranou historiiPetr Běhoun (Člunek, 2026-03-20)
#17
Jsem archeolog a je to nehorazne!Tereza Kuchaříková Blažková (Praha 7, 2026-03-20)
#23
Protože souhlasím se zněním petice.Hana Jahodová (Bánov, 2026-03-20)
#27
Ne vše je vždy možné zachovat. Archeologický průzkum však aspoň umožní zachovat vědomost o tom, co bylo.Miloš Hlávka (Nový Knín, 2026-03-20)
#33
Hmotné kulturní dědictví je díky novele stavebního zákona v největším ohrožení od pádu komunismu.Vojtěch Merta (Staříč, 2026-03-20)
#47
Odtezena lokalita bez radneho archeogickeho vyzkumu je nevratna ztrata informaci o minulosti. Jedna se o ztratu prilezitosti vubec neco vedet.Erik Rampich (Plzeň, 2026-03-21)
#53
Archeologické dědictví je součástí naší kulturní a národní identity. Nepatří však pouze nám, ale lidstvu jako celku a našim potomkům.Jiří Macháček (Brno, 2026-03-21)
#55
Protože navrhovaná úprava zákona ohrožuje naše kulturní dědictvíBarbora Kusíková (Náchod, Lipí, 2026-03-21)
#70
Archeologické situace a nálezy jsou součástí našeho kulturního dědictví. Jejich zničením nebo nedostatečnou dokumentací přicházíme o nenahraditelné části historické paměti.Luboš Rypka (Teplice, 2026-03-21)
#72
Souhlasím s textem petice.Jiří Bárta (Praha, 2026-03-21)
#82
Podepisuji, protože mi záleží na historickém a kulturním dědictví naší krásné země. Navrhované změny jsou v rozporu s prováděním kvalitních archeologických výzkumů, které u nás mají více jak 100 let dlouhou tradici.Robin Pinker (Kdyně, 2026-03-21)
#104
Obětovat poznání minulosti a porušit naše závazky jistému zvýšení zisků mi přijde zvrácené.Jaromír Šrámek (Praha, 2026-03-22)
#123
Podepisuji, protože si vážím této země, včetně jejích kořenů a chci ji dále rozvíjet.Jan Lechner (Olešnice, 2026-03-22)
#124
Jsem sám archeologem a peticí souhlasímMatěj Dostál (Albrechtičky, 2026-03-22)
#127
Podepisuji tuto petici, protože zásadně nesouhlasím s úpravami daného zákona. Bližší poznání a pochopení naší minulosti prostřednictvím řádných archeologických výzkumu považuji za velmi prospěšné pro celou naší společnost.Tomáš Hybeš (Poděbrady, 2026-03-22)
#129
Nesouhlasím s předkládanými změnami památkového a stavebního zákona.Jakub Těsnohlídek (Jihlava, 2026-03-22)
#130
Jsem student archeologie a nechci vstoupit do profesního života, kdy bych nebyl schopný udělat maximum pro záchranu dědictví, které zde zanechali obyvatelé této země před námi.Jan Patka (Raspenava, 2026-03-22)
#133
Podepisuji, protože představa o archeologii jedinců, kteří vytvořili tento návrh, je naprosto zcestná, neuctivá k našemu historickému/archeologickému dědictví, nepodložená relevantními důvody. Návrh je neproveditelný a ohrožující naše kulturní dědictví. Navíc není doplněn o to, jak by se tedy celá archeologie v praxi musela přetvořit a financovat (absolutně to nesedí se současnou legislativní strukturou a i tak nedostatečně financovaným odborným sektorem, který by touto úpravou zákona přišel o značnou část odborných pracovníků).Jana Aubrechtová (Chomutov, 2026-03-22)
#145
Znát naši minulost, dozvědět se co nejvíce o naší historii, nenechat zničit to, co nám ještě výzkumy umožňují, stojí vždy za trochu času navíc. Protože v těchto případech již druhá šance nepřijde. Podívejte se do světa, co vše už bylo nenávratně zničeno a na jiných místech se zas o svou minulost neskutečně starají.Jana Vízková (Chomutov, 2026-03-22)
#148
Tuto petici podepisuji, protože jsem obeznámen s archeologickými výzkumy a navrhované změny zákona jsou pro záchranné výzkumy vyloženě vražedné.Josef Kukla (Olomouc, 2026-03-22)
#150
Souhlasím se záměry petice.Petr Knotek (Mohelno, 2026-03-22)
#155
… protože souhlasím s peticí.Jana Patková (Raspenava, 2026-03-22)
#157
Jestliže národ nechce znát svoji historii, tak v tom případě nemá nárok na budoucnostMilan Rychlý (Javorník, 2026-03-22)
#160
Moje dcera je archeolog a zajímá mě historie.Kateřina Borková (Háje, 2026-03-22)
#161
Podepisuji protoze pochopit minulost znamena pripravit se na budoucnost. Archeologie neni zbytecna, je to ziva voda nasi identity a chapani sebe sama.Sara Polak (Praha, 2026-03-22)
#163
Souhlasím se zněním petice:Navržené změny přinášejí přímé ohrožení archeologických nálezů, zvýšené finanční náklady krajů a jimi zřizovaných muzeí a jsou v zásadním rozporu s Úmluvou o ochraně archeologického dědictví Evropy.
Filip Krásný (Mladá Boleslav, 2026-03-22)
#165
Lankaš LadislavLadislav Lankas (Mladá Boleslav, 2026-03-22)
#166
Novela je velmi špatný pokus současné vlády jak pomoci developerům a omezit poznání kulturních dějin národa.Petr Duffek (Pacov, 2026-03-22)
#172
Archeologický výzkum je po většinu historie našeho území to jediné, co máme. Neexistují žádné texty, dokumenty ani jiné zprávy. A pokud je to to jediné, je potřeba to chránit... abychom se mohli poučit z historie...Gabriela Baumannová (Karlovy Vary, 2026-03-22)
#182
Po petadvacetilete práci v muzeu umím ocenit práci archeologů a chci podpořit podmínky potřebné pro kvalitní archeologický výzkum.Silvie Čermáková (Jihlava, 2026-03-22)
#187
Možná úspora trochy času na straně developera nevyváží nenávratnou ztrátu historických nálezů a naší historické paměti a kultury.A samozřejmě, zákon má připravovat ministerstvo v řádném legislativním procesu. Ne jedna lobbistická skupina, kterou zajímá jen trochu lepší stav účtu tady a teď, nikoliv země, kde už teď dobře vydělává i bez podobných změn.
Jan Potměšil (Praha 4, 2026-03-22)
#194
Novela jde na ruku developerum a vedla by k nenavratnym skodam pro nase spolecne kulturni dedictvi. Je to nekonecne hloupe, buranske a kratkozrake. Ostuda!Jana Wedellová (Praha, 2026-03-22)