Petice.com

Petice za zrušení jednotných přijímacích zkoušek (CERMAT) v jejich současné podobě

Komentáře

#1

souhlasím

Zdenek Weber (Zeleneč, 2026-04-15)

#4

Souhlasím se zrušením v současné podobě.

Jan Čermák (Praha 6, 2026-04-15)

#6

Podepisuji protože toto téma vnimamjako důležité pro bezpečné a efektivní vzdělávání mladé generace…

Jan Rudzinskyj (Lázně Bohdaneč, 2026-04-15)

#11

Podepisuji, protože souhlasím.

Marcel Mysliveček (Praha, 2026-04-15)

#15

Plne souhlasim s vyse sepsanym. Letos jsme se synem absolvovali Cermat testy, je to znicujici pro rodice i deti.

Jana Matickova (Kytin, 2026-04-15)

#17

Vnímám stres a tlak, který dopadá na naše děti, rodiče i společnost. Obsah a náročnost zkoušek Cermat nepodporuje touhu a radost z učení, tvoření vlastního záměru, ukázat, co ve mě je a že stojím o to dostat se na tu určitou školu. Strach a stres, který máme z toho, že nesplníme požadavky, nestihneme vše napsat či uděláme chybu omezuje odvahu a důvěru, kterou máme v sebe.

Táňa Urbanová (Nový Jičín, 2026-04-15)

#21

Tyto testy nenavazují na školní vzdělání a testování probíha různými úskoky a chytáky. Na zkoušky se nedá připravit běžným opakováním učiva, protože testy od Cermatu jsou specifické. Cermat je něco jako stát ve státě. Je nástrojem na vydělávání peněz různým doučujícím firmám.

Dana Mair Prašivková (Praha Kyje, 2026-04-15)

#26

Od roku 2014 pracuji s krátkými přestávkami jako školní psycholožka a plně se ztotožňuji s textem petice.

Eva Véle (Benešov nad Černou, 2026-04-15)

#33

Cermat víc škodí než pomáhá.

Jana Hillairet (Praha 5, 2026-04-15)

#49

Nejsou opravdovým ověřením způsobnosti pro zvládnutí dané školy a zmalostí dětí.

Lucie Pösl (Nový Malín, 2026-04-15)

#56

Protože ty testy jsou úplně blbý a totálně odkloněný od výuky v deváté třídě. Matematika je velice těžká a styl testů je úplně jiný, než na co jsou děti zvyklé.

Linda Chlupová (České Budějovice, 2026-04-15)

#59

Jednotné přijímací zkoušky by měly lépe reflektovat zaměření středních škol. Pro humanitní obory (jako je např. gymnázium se zaměřením na jazyky) je matematika méně relevantním ukazatelem studijních předpokladů než cizí jazyk. Možnost nahradit matematiku angličtinou by umožnila spravedlivější výběr nadaných žáků.

Pavla Seveckova (Zlín, 2026-04-15)

#66

Jako máma tří dětí s čerstvou zkušeností s Cermatem musím podepsat.

Jana Malinová (Soutěsky 8, 2026-04-15)

#69

Souzním se všemi výše uvedenými body.

Magdalena Valčáková (Ostrava, 2026-04-15)

#71

Podepisuji!

Dana Crhonková (Holštejn, 2026-04-15)

#72

Protože vnímám, že jednotné přijímající zkoušky nepřihlížejí k individualitě každého studenta a naopak přinášejí dětem stres a nezdravý tlak.

Milena Plaskurová (Slany, 2026-04-15)

#73

Mam dítě, které kuli povinným jednotným testům z čj na prijmackach i u maturity nebude nikdy moct studovat maturitní obor. Miluje techniku, dějepis, výtvarno, má težkou řečovou vadu a jednotné testy nemá šanci zvládnout za žadných okolností.

Martina Bártová (Beroun, 2026-04-15)

#74

Katastrofa

Stanislav Škoda (Praha, 2026-04-15)

#84

Podepisuji protože mi jednotná přijímací zkouška naprosto nedává žádný smysl a dělá z děti roboty.

Petra Stypa (Hajnice, 2026-04-15)

#100

plně sdílím stejný názor, JPZ netestují znalosti a schopnosti dětí a vytvářejí na ně tlak neúměrný věku

Alžběta Endlerová (Malý Újezd, 2026-04-15)

#109

Nesouhlasím s finančním zvýhodněním bohatých.. a s tím,že jsou koncipovány jinak jak učivo ve skole

Daniela Stloukalová (Praha, 2026-04-15)

#110

Současný systém my nedává smysl. Máme zkušenost z loňského roku, kdy syn teď studuje něco, pro co byl nucen se rozhodnout během jednoho týdne do druhého kola a 4 roky dělá školu jen pro systém, ne ze svého výběru, ikdyž na základní škole patřil mezi premianty s vyznamenáním...

Eva Dvořáková (Praha 9, 2026-04-15)

#114

Vnímám jaký tlak způsobuji nejen dětem, ale také rodičům. A jak zkreslené hodnocení podávají o výkonu, na který se žáci připravují a potom jejich nervový systém nezvládne nápor…přichází pochybnosti o sobě , o světě, nabourává pocit bezpečí…

Kateřina Šilarová (Rosice u Brna, 2026-04-15)

#118

MY DETI SE NEMAME STRESOVAT KVULI SKOLE!!!

Nella Nováková (Litoměřice, 2026-04-15)

#119

Podepisují, protože dcera se učila ...celych 9 let samé vyznamenání ...a teď stres, trauma a 15bodu z matematiky. Je to strašný, jak schazuji se děti. Místo toho, aby šly právem na střední školy, tak si tak nevěří ...že si dávají rovnou učňovské obory!!!!

Markéta Kotrčová (Střížovice, 2026-04-15)

#123

Podepisuji tuto petici s plným vědomím a svědomím, v souladu s tím,co žiju, co mám ráda a dává mi smysl - a Cermaty testování v podobě, jaká aktuálně je a funguje jde proti všem principům, které si s pojmem individuálního vzdělávání a rozvoje osobnosti každého žáka na ZŠ, spojujeme a které deklaruje i současná podoba RVP. Podepisuji také proto, že jsem " tzv.z oboru" a v oblasti vzdělávání se pohybuji a pracuji s dětmi, rodiči, učiteli a školami již víc jak 20 let jako pedagog i lektor; zažila jsem vše i jako rodič mých děti, které tímto "systémem ověření" v posledních letech "prošly" a musím říct upřímně, že nikomu z nás nikdy nepřišla na mysl myšlenka " ó,jak skvělé to je, že můžeme psát takovýto test, který o tom kdo jsme,co umíme a v čem jsme dobří vlastně neřekne vůbec nic. Ó jak je skvělé, že si nemohu dovolit test nepsat,abychh se vůbec mohla přihlásit a dostat na školu,na kterou bych ráda, protože nemám jinou možnost volby a nemá ji nikdo..." A upřímně ? se zavedením systému rozřazování přihlášek pomocí algoritmu,AI a náhody převládla myšlenka "o nás bez nás" - aneb tvůj osud je svěřen náhodě a hlavně " doufání, že ostatní dopadnou hůř než ty" nebo že nejsou tak zdatní " v sázení", protože si špatně zapíší pořadí škol,nebudou si věřit,nebudou mít odvahu a selžou... Opravdu je tohle to,co tím stát, společnost a úředníci na ministerstvu sledovali? A to vše a cílem, že žáci předem ví a tuší, že ten test se vlastně zvládnout nedá...at se s tím smíři. Že to nedají, nebo jen část, že autoři budou mít radost, když se chytí na mnoho nástrah a pastí... protože, milý žáku 9. ročníku - to, že to nezvládnes, je předpoklad, se kterým do ringu vstupujes... ...no, bylo by to určitě ještě na dlouhé sdílení, ale v tomto a stručně plně souznim s obsahem textu petice a její ideou. " Osud" dětí a toho na jakou školu půjdou nemůže po devíti letech intenzivní práce a MŠMT deklarovaného "individualizovaného přístupu ke vzdělání a rozvoje silných stránek žáka" ležet v unifikovaném centralizovaném hromadném testu, který je "nařízen k vykonání" v předem stanovených "dvou hodinách a dvou dnech testování". Celý tento způsob zdánlivého "objektivního" procesu, formy i obsahu CERMAT testu z mého odborného pohledu zcela popírá základní cíle, myšlenky a smyslupnost základního vzdělávání jako takového.. nepochybuji, že ani ministerstvu školství (ani jakýmkoliv dalším institucím včetně samotných SŠ) neposkytuji výsledky žádná relevantní data o tom,jak na tom studenti a žáci ZŠ skutečně jsou, jaký mají osobní i profesní potenciál , tedy co skutečně dokáží, umí, zvládnou a zda na škole,na kterou je nakonec " zařadil algoritmus " jsou správně... Je to asi taková absurdita, jako bychom po žácích (třeba pokud by se ve škole 9 let věnovali intenzivně všem sportovním disciplínám a odvětvím) chtěli, aby výstupním závěrečným " testem jejich získaných sportovních znalostí a dovedností byl sprint na 100 metrů v čase Usaina Bolta a plavecký polohový závod v čase Michaela Phelpse. A stačí ten z mistrovství světa, nemusí jít zrovna o světový rekord..). A , milí žáci, to bude to jediné, co budeme zjišťovat. To bude to jediné ,co se počítá s počítat bude. A ten výkon budete muset ukázat,ale jen v předem určených časech, daných dnech a hodinách. Nic víc nás nezajímá - a tohle bude ten "objektivní "! ukazatel sportovních schopností a potenciálu dětí, který jste za posledních 9 let zvládli. A tohle bude ten ukazatel, který různým středním školám různého zaměření ukáže, že právě vy jste pro ně ti praví.... A tak si říkám : Můžeme prosím znovu vrátit a dát středním školám důvěru v to, že si zvládnou samostatně a zodpovědně udělat přijímací zkoušky podle svých potřeb záměrů a profilů absolventů ZŠ, které by rády přijaly do svých tříd? Děkuji všem, kteří i touto cestou a formou myslí na děti ( jakéhokoliv věku) a jejich rodiny; všem kteří i tímto krokem chrání a brání zdravý rozum, lidskou důstojnost, svobodu rozhodování i zodpovědnosti a kteří i nadále touží po tom žít v prostředí a společnosti, kde pojem celoživotní učení a vzdělání není jen pouhou líbivou politickou, v RVP napsanou, ale v realitě prázdnou, frází, ale kde učení přináší skutečnou radost z objevování i mentální a fyzické zdraví - a to nejen dětí, ale nás všech.

Kateřina Tomešová (katerina.tomesova@centrum.cz, 2026-04-15)

#132

🔴 Jednotné přijímací zkoušky jsou v současné podobě nespravedlivé, protože netestují to, co se děti běžně učí ve škole a ani nereflektuji další talenty jako jazyky, všeobecný přehled, jiné dovednosti
🔴 Úspěch u zkoušek je často podmíněn zaplacením soukromých přípravných kurzů, což znevýhodňuje rodiny s nižšími příjmy.
🔴 Chybí skutečná společenská debata o tom, co od vzdělávacího systému potřebujeme coby úspěšná a na změny připravená společnost.
🔴 Vytváříme na děti obrovský tlak v citlivém věku, kdy by se měly spíše hledat a rozvíjet své zájmy.
Škola si nemůže zvolit, co preferuje o žáků a na tomto základě si je vybírat.

Petra Langová (Ústí nad Labem, 2026-04-15)

#137

Toto je totální brak a nesmysl

Kristýna Plačková (Rudník, 2026-04-15)

#150

Jejich aplikace u řady škol se specifickým programem vůbec nepřispívá k výběru správné skupiny žáků! Každý žák má individuální talenty a schopnosti, které jednotnost měření zkoušky nereflektuje!

Jan Záhora (Praha, 2026-04-15)

#158

Podepisuji, protože mě nedává smysl tento systém testování.
Nevypovídá nic o znalostech, přehledu a schopnostech dítěte.
Tlak a stres v této podobě způsobuje úpise trauma než posun.

Josef Raba (Choltice, 2026-04-15)

#170

Mam mimoradne nadane a schopne deti se skvělými studijními výsledky a Cernat testy jim zlomily sebeduveru. Souhlasim se vším uvedeným v petici.

Lucie Žt (Praha, 2026-04-15)

#175

podepisuji prtoze je potrrba chranit nase deti, pres timto nesmyslem a posunutou se uz nekam vpred

martina lingerova (praha 4, 2026-04-15)

#177

Podepisují nesouhlasím s přijímacími ani s maturitními zkoušky od cermat! Ať má každá škola svoje !!!! Dřív se to také bralo podle průměru a všechny děti měli školy !!!!! A maturita byla také na školách a tolik dětí po 4 letem studiu bez maturity nebylo !!!!

Denisa Fluksova (Moravská Třebová, 2026-04-15)

#182

Nesouhlasím se současnou podobou prijímacích zkoušek. Je to zlo .

Lenka Voštová (Luká, 2026-04-15)

#187

Je to paskvil, který vytahuje z rodičů prachy a nučí nervy.

Mitoslava Tomická (Brno, 2026-04-15)

#188

Nedává mi aktuální nastavení smysl.

Veronika Procházková (Praha, 2026-04-15)

#193

Si nepřeji tyto testy

Veronika Mocková (Hořice, 2026-04-15)

#195

Podepisuji, protože přijímací zkoušky vytvari neeticky a neadekvatni biopsychosocialni tlak na stale nevyzralou a vyvyjejici se nervovou soustavu patnáctiletý. Neprispivaji k jejich rozvoji potencionalu.

Věra Dufkova (Čelákovice, 2026-04-15)