Petice za zachování školních jídelen v Sokolově

Přesně po dvaceti letech je opět na stole předání školních jídelen v Sokolově soukromé firmě. V dubnu 2003 se jednalo o firmu EUREST (https://www.regionzapad.cz/zpravodajstvi/2003-sokolov-zustane-jen-jedna-skolni-193480/), dnes je to NADNÁRODNÍ firma PRIMIREST, která v Ostrově nad Ohří funguje jako SCOLAREST. Smlouva již čeká na podpis.

Díky zanedbávání a přehlížení potřeb školních jídelen ze strany zastupitelů města, kdy celé roky byly prováděny jen nejnutnější opravy, žádné investice, nyní Sokolovské jídelny disponují zastaralým (30-40 let) a často již poruchovým vybavením. Proto je nyní potřeba velkých investic, aby školní jídelny (1., 2., 3., a 5. ZŠ) mohly fungovat.

JAK JE MOŽNÉ, ŽE O TOHLE SOUKROMNÍK STOJÍ, KDYŽ DLE ZÁKONA ŠKOLNÍ STRAVOVÁNÍ NESMÍ BÝT VÝDĚLEČNÉ?

A pak také kuchařky, na které dostane firma dotace, budou vařit i pro cizí strávníky, protože v tom objemu se to přeci schová.

Bohužel, nikdo o tom neví, nikdo se neptá, nediskutuje, prostě se rozhodlo O NÁS BEZ NÁS. Nikoho nezajímá, jestli s tím jako rodiče souhlasíme. Přitom je to rozhodnutí, které se v bude v budoucnu jen těžko měnit, budou se tak muset stravovat další a další sokolovské děti.

Zde vkládám opravenou část petice:

OMLUVA A OPRAVA INFORMACE

Po upozornění pana starosty Kubise, že vydávám lživé informace, jsem si dané informace ověřila.

Bohužel jsem byla uvedena v omyl a NENÍ pravda, že by si děti musely dokupovat jídlo, pokud chtějí přidat.

Tímto se všem velice omlouvám za nepravdivé informace, které byly uvedené v petici. Nebylo to se zlým úmyslem. Jen jsem chtěla, aby se rodiče i ostatní strávníci co nejrychleji dozvěděli, co se plánuje. Kdo bude pro jejich děti vařit. Bylo to bohužel na úkor pravdivosti této informace.

A má vůbec město na potřebné opravy dostatek financí? 

Zprávy z března 2023 říkají, že Sokolov má nulovou zadluženost, takže by neměl být problém postupně zafinancovat opravy jídelen. (https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/ekonomika-samosprava-mesta-byznys-anketa-podnikani.A230302_711702_vary-zpravy_melu)

Také již delší dobu koluje informace, že do Sokolovských škol bude letos mimořádně investováno, proč tedy nevyčlenit peníze i na zahájení oprav jídelen? 

(https://sokolovsky.denik.cz/zpravy_region/do-sokolovskych-skol-pujde-mimoradne-pres-50-milionu-korun-navic-20230309.html

Komu bude petice předána? Městská rada a zastupitelstvo města Sokolov

 

 

Na internetu je k nalezení mnoho hodnocení na školní stravování od firmy. Přikládáme tedy i odkazy na některé zkušenosti lidí s firmou Scolarest, která je nově vedena jako Primerest.

Vše hezky shrnuje autor v článku: https://www.krajskelisty.cz/stredocesky-kraj/okres-mlada-boleslav/28133-pestre-zachody-uz-mame-ted-prijdou-pestre-jidelny-pojdme-hovorit-o-skolstvi-s-ucitelem.htm 

Dále již před několika lety ve Šternberku:

https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/sternberk-stiznosti-rodicu-na-jidlo-materska-skola-nadrazni-scolarest.A170408_2318145_olomouc-zpravy_stk

https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/skolni-strava-sternberk-skolky-scolarest-petice-protesty-jidlo-novy-dodavatel.A170923_353753_olomouc-zpravy_stk

A další hodnocení volně k přečtení:

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/574777/uvarili-skolakum-prosle-maso-hygiena-jej-odhalila-ve-skolni-jidelne-v-kostelci.html

https://nicelocal.cz/hradec-kralove-region/restaurants/scolarest_-_zarizeni_skolniho_stravovani_sro/

https://www.jidelny.cz/diskuse_show.aspx?katID=10&temaID=44118


Jiřina Šobíšková    Kontaktujte autora petice