Petice proti diskriminujícímu jednání obchodního řetězce Lidl

Vážení spoluobčané,

chtěl bych Vás požádat a taky tak trochu zábavnou či nadnesenou formou informovat, jak některým z Vašich blízkých a známých znemožňuje přistupovat ke stejným možnostem a právům jaké máte Vy.

Možná máte Lidl taky rádi, jako naše rodina. Bohužel se mi stalo to, že jsem si před Velikonocemi došel nakoupit do Lidlu. V jedné ruce jsem držel tašku se zbožím a druhou jsem si bral ze sloupce balík nápojů. Bohužel co čert nechtěl, sloupec toho zboží se začal naklánět. Všiml jsem si toho a tak jsem na sebe převzal občanskou zodpovědnost, držíc v obou rukou zboží, přitiskl jsem jednu nohu stehnem na zboží a balancoval na noze druhé. I přesto, že jsem olympijská naděje, plácl jsem sebou jak široký, tak dlouhý na zem. Bystrozrací na mou akrobatickou gymnastiku koukali opodál, kterou ohodnotili hlasitým potleskem. Ucítil jsem to velice příjemné protáhnutí svalů, vazů a kloubů nejenom v kotníku. Cítil jsem se jako na olympijádě. Na bystrozraké jsem se zcela viditelně usmál přes mou vlněnou roušku. Sesbíral jsem se tedy ze země, následně i můj nákup. Bohužel všechny nápoje v PET lahvích se rozbily na střepy... Zřejmě, ale byly prázné, protože k úniku kapaliny nedošlo. Vytáhl jsem si mobil a podíval se na čas. No, jo pátek 13. Hlasitě jsem proběhl celou prodejnou a vykřikoval na všechny, že jsem získal první místo. Sportovní záznam byl ve vysílání. 

Asi jste pochopili, že jsem si vymknul kotník. Přičemž já nemůžu s lidma komunikovat. Jediné co dokážu, je tak zabrblat si něco pro sebe. Pozdravit u pokladny, požádat o platbu kartou a poděkovat za nákup. Tím celá komunikace se mnou vesměs končí. Pro mě je to jako, kdyby jste člověka na vozíčku postavili před prodejnu, bez bezbarierového přístupu, se třemi schody u vstupu. Jako slepému sebrali hůl a postavili jej před přechod bez akustické signalizace. Nevím tedy, jak hluchoněmí, protože podle toho co jsem pochopil, tak na každé pobočce lidlu je minimálně jeden člověk, který umí znakovou řeč. Nevím co dělají takoví agorafobici, kteří mnohdy úzkostlivě chtějí opustit prostory nákupních center a prodejen co nejdříve. 

Jsem autista. Podle nynějšího zákona ani roušku nosit nemusím, ale v mém případě si neumím představit jít jentak po ulici a už vůbec ne vejít do obchodu. Spousta z Vás by na mě začali řvát a nadávat a nakonec by mě z obchodu zcela jistě vyvedli a možná i v zubech. Pro mě je dostatečně stresující už vůbec jít do nějakého obchodu. Natož když se o mě ještě někdo otře. To už mám skoro osypky a jdu do mrákot.

Společnosti Lidl jsem co se stalo oznámil přes webový formulář. Vzhledem k tomu, že jsem IT specialista, tak mě velmi překvapilo, že jsem nedostal žádnou zpětnou vazbu. Přijde mi to velmi neprofesionální. Když už znění toho webového formuláře nedostanu v kopii na e-mail, očekával bych aspoň, že třeba dostanu nějaké číslo ticketu, které by si mohli dohledat v systému. Bohužel nedostal jsem ani oznámení toho, že nějaký požadavek přijali. Ve zkratce to znamená, že společnost může tvrdit, že žádný požadavek/podnět nedostala a Vy máte smůlu - pokuď jste si před odesláním formuláře neudělali alespoň screen obrazovky s datumem a časem. O to horší mi přijde, že jsem je jen poprosil, jestli by si mohli ponechat kamerový záznam pro pojišťovnu z toho dne a v tu danou hodinu, kdy se to stalo. 

V první odpovědi, jen stálo, jestli jsem to hlásil na prodejně. Přiznám se, že to mě opravdu nenapadlo. Ale tak jsem jim odpověděl, že nikoliv. Kdybych něco rozbil, tak bych to pochopil, protože by se třeba někdo zranil a taky se to musí uklidit a uhradit škoda. Po velikonocích jsem hned ráno vyrazil na chirurgii, že jsem si ten kotník vymknul. Během dne jsem jim to již oznámil, přes e-mail. Na to jsem dostal odpověď, že jsem to nenahlásil na prodejně a tudíž nemám nárok na žádnou náhradu škody. To mi vyrazilo dech, protože já jsem o žádnou náhradu škody nežádal. A teď to nejlepší... rovnou mi neváhali napsat, že když to není nahlášené personálu prodejny, že se to nedá prokázat, že k tomu došlo. Na to už jsem jim tedy rovnou napsal, jestli to myslí vážně, že jsem postižený a jestli tedy chtějí tvrdit, že mají na prodejně falešné kamery. A 2x jsem si vyžádal e-mail na jejich mateřskou společnost. 

Bohužel ačkoliv společnost Lidl na svých stránkách hlásá podporu komunit, společenskou a sociální odpovědnost či férové jednání, můžu za sebe říct, že z mého pohledu v mém případě k ničemu takovému nedošlo. Odpovědi už jsem se rovněž nedočkal. Společnost Lidl mi ukazuje, že to, že jsem se narodil postižený, je moje chyba. A já opravdu nevidím důvod, proč by mi společnost Lidl měla dělat překážky kvůli mým zdravotním dispozicím. Pokud tedy není z kamerového záznamu možné dokázat, že k této události došlo, jak společnost tvrdí. Logicky z toho vyvozuji, že asi nemají kamerový systém. Tak je to dobrá zpráva pro zloděje i pro občany, kteří v obchodě něco poškodí.

Cílem této petice je, aby společnost Lidl nevytvářela překážky pro občany s postižením a začala se tedy chovat férově a rovně i vůči nám ostatním. A já rád říkám - pokud vidíte člověka na vozíčku, tak nepůjdete a nekopnete do něj. To že na nás na první pohled nemusí být vidět postižení, přece neznamená, že do nás budete kopat. 

Doufám, že společnými silami, přesvědčíme společnost Lidl k tomu, čemu se hlásá... společenské odpovědnosti a férovému jednání. Máme přeci rok 2020.

Děkuji za Vás čas a i případný podpis této petice.

Autista Gabriel


Gabriel Josef Melena    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Podepsáním povoluji Gabriel Josef Melena, aby předal/a můj podpis tomu, kdo v této věci pravomoci.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.

Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...